REKLAMA

Polityka

Pół senatu się pomyliło

Opublikowano 03 kwietnia 2021, autor: fp

Opozycja zagłosowała „za” choć chciała być przeciw. Solidarnie pomylił się też senator Tyszkiewicz.

Praca w senacie to ciężki kawałek chleba. Zawsze trzeba wiedzieć, kiedy podnieść rękę i nacisnąć przycisk. A tematów jest tyle, że można się pomylić. Tyle tylko, że politycy biorą pieniądze właśnie za to, żeby się nie mylić, bo potem ludzie muszą żyć z bublami prawnymi.

Senat na ostatnim posiedzeniu pochylał się nad ustawą o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, a konkretniej nad zmianami do tego dokumentu.

Poprawek zgłoszono kilka, m.in. taką, która zakładała możliwość nakładania kar na organizacje społeczne (do 1 tys. zł), które uczestniczą w postępowaniu administracyjnym, za „nadużycie prawa procesowego”. Jej autorem był Tadeusz Kopeć z Porozumienia, który tłumaczył, że to próba „przeciwdziałania nadużyciom i patologicznym próbom przedłużania procedur”.

Jakież było zdziwienie wszystkich stron, gdy okazało się, że poprawka przeszła głosami… opozycji. Prowadzącą ten temat senator Jadwiga Rotnicka wydała więc oświadczenie, w którym przeprasza i wyjaśnia, że to pomyłka.

Poprawkę zgłoszono dwa razy: raz na komisji i raz na posiedzeniu plenarnym. Raz była to poprawka do ustawy, a raz zmiana Kodeksu Postępowania Administracyjnego. Więc senatorowie dwa razy głosowali nad tym samym. – Za pierwszym razem uznając poprawkę za niedemokratyczną głosowaliśmy przeciw – pisze pani senator. – Niestety, z powody pośpiechu w drugim głosowaniu popełniliśmy błąd – czytamy. Chodzi o poprawkę nr 7, głosowanie nr 41 z 25 marca. Tam wyraźnie widać, że za karaniem ekologów głosowała nie tylko cała Koalicja Obywatelska (w skład której wchodzą Zieloni), ale też PSL czy Lewica. Podobnie zagłosowali też senatorowie niezależni, m.in. Wadim Tyszkiewicz.

Partia Zielonych oświadczyła, że poprawka jest „wymierzona w organizacje strażnicze i aktywistów społecznych, jest antydemokratyczna i uderza w podstawowe konstytucyjne prawa obywatelskie”.

Szczęście w nieszczęściu, że przeciwko poprawce było też PiS. We wtorek sejm odrzucił propozycję senatora Kopcia. Jak zresztą wiele innych.

komentarze »
 1. Wadim Tyszkiewicz 16 kwietnia 2021 09:03 - Odpowiedź

  Tak to jest, kiedy prymitywni ludzie zabierają się za dziennikarstwo dla pieniędzy szukając tylko sensacji. Do autora tego głupawego tekstu: dziennikarze biorą pieniądze za rzetelne wykonywanie swojej pracy, a przynajmniej tak powinno być. Ja się nie pomyliłem w głosowaniu. Ale jakie to ma znaczenie dla rynsztokowej prasy szukającej sensacji i okazji, byleby tylko dowalić. Hieny żywią się padliną, dziennikarze Regionalnej fake newsami.

 2. do senatora 22 kwietnia 2021 09:36 - Odpowiedź

  Panie Senatorze, nie pomylił się Pan? To znaczy, że głosował Pan za antydemokratyczną poprawką, która będzie wykorzystywana przeciwko organizacjom społecznym? O to chodzi w Pańskiej wizji demokracji i społeczeństwa obywatelskiego, by penalizować, jak to określają inicjatorzy poprawki, „nadużywanie prawa procesowego”. I kto niby ma decydować kiedy zaczyna się owo „nadużycie”?. Prosty przykład – czy działanie opozycji parlamentarnej, która zasypuje Sądy skargami na PiS także należy karać? Tysiąc złotych za każdą oddaloną skargę? Demokracja ma być tylko dla bogaczy? Proszę pomyśleć zanim klikinie Pan „enter” Senatorze, proszę także o chwilę refleksji przed tym, zanim wciśnie Pan guziczek siedząc w senatorskiej ławeczce.

 3. Wadim Tyszkiewicz 24 kwietnia 2021 06:45 - Odpowiedź

  Nie pomyliłem się. Napisaliście kłamstwo, za które powinniście czytelników przeprosić. Za czym głosowałem to, jedno, macie prawo to oceniać, ale nie macie prawa kłamać i oszukiwać czytelników. Zanim więc kolejny raz oszukacie ludzi, proszę się zastanowić. Nie siedzę w żadnej ławeczce w Senacie. Nie ma tam ławeczek, więc tą głupawą ironię proszę zachować dla waszej zabawy w regionalnej piaskownicy, której głównym celem jest szczucie i napuszczanie ludzi na siebie.

 4. Do senatora 27 kwietnia 2021 21:21 - Odpowiedź

  Prosze ad rem. Pańskie emocjonalne perory prosze zachować dla najwiernieszych z wiernych, bo chyba tylko ci juz Panu zistali

 5. do senatora 28 kwietnia 2021 09:30 - Odpowiedź

  Panie Senatorze, na wiece i retorykę wyborczą za wcześnie. Kultura debaty wymagałaby przynajmniej w minimalnym stopniu odnieść się do wypowiedzi. Zamiast tego serwuje Pan tu swoje stałe teksty, którymi obdarowuje Pan każdego interlokutora, ośmielającego się mieć zdanie przeciwne niż Pan. Proszę nie pisać o „głupawych ironiach” ani o „napuszczaniu ludzi na siebie” czy o „kłamaniu i oszukiwaniu”, tylko odpowiedzieć na proste pytanie: czy głosował Pan za przyjęciem poprawki penalizującej „nadużywanie” prawa procesowego przez organizacje społeczne?

 6. do senatora 3 maja 2021 15:55 - Odpowiedź

  Panie Senatorze, na koniec mam małą sugestię – żeby demokracja działała tak, jak Pan tego sobie życzy i jakby tego chcieli Pańscy koledzy z senatorskich ław, proponuję przychodzić wyspanym na głosowania i naciskać w odpowiednich momentach właściwe guziczki. Penalizacja jest drogą donikąd a na jej końcu zawsze czai się mroczna postać z katowskim mieczem. To już przeżyliśmy i nie chcemy powtórki z historii. Dlatego, proszę nie czytać New York Timesa w trakcie obrad ani innych zagranicznych pisemek, tylko uważnie wsłuchiwać się w słowa sprawozdawców i Marszałków. Kursy spółek na giełdzie nowojorskiej poczekają. Liczy się Polska, nieprawda? Czy nie z takim hasłem szedł Pan po stołek w senacie? Dziękuję za uwagę i jako dawny Kolega serdecznie pozdrawiam. 🙂 🙂

Napisz komentarz »