REKLAMA

Kultura, Oświata

Trudniej o stypendium

Opublikowano 17 kwietnia 2021, autor: Patryk Świtek

Gminie Nowa Sól przewiduje, że na koniec roku szkolnego będzie wysyp świadectw z czerwonym paskiem. Podniesiono więc wymagania, żeby załapać się na stypendium wójt.

Uchwałę przegłosowano na ostatniej sesji. Nie wszyscy radni byli za zamianami. Dotychczas o stypendium mogły się starać dzieci ze średnią 4,75 na świadectwie. Radna Monika Ostrowska chciała, żeby tak zostało.

– Niektórym jest ciężko osiągnąć taką średnia, a teraz zamkniemy im szansę na stypendium – mówiła na sesji.

– Jest zdalne nauczenie, więc dzieci mają dziś łatwiej. Piszą sprawdziany on-line i kombinują, żeby mieć wyższe oceny – tłumaczył Radosław Kołpaczek, przewodniczący radny.

– Już w ub. roku, gdzie zaczęło się zdalne nauczanie zauważyliśmy, że wzrósł odsetek świadectw z paskiem. Mieliśmy świadectwa ze średnią 5,6 a nawet 6,0 – tłumaczyła radna Joanna Kieliszczyk-Grela, która jest nauczycielką w Przyborowie.

8 tys. 900 zł do podziału

Żeby teraz zasłużyć na stypendium wójt trzeba będzie mieć średnią co najmniej 5,20 w klasach VII-VIII i 5,40 w klasach IV-VI.

– Mieliśmy klasy 18 osobowe, w których połowa kończyła ze świadectwem z czerwonym paskiem. To stypendium dla najzdolniejszych i najwybitniejszych, którzy mają nie tylko dobre oceny, ale także osiągnięcia naukowe – tłumaczy Izabela Bojko, wójt gminy Nowa Sól.

Puli środków nie zmieniono. Od lat jest to 8 tys. 900 zł, które dzieli się pomiędzy najwybitniejszych.  Podniesienie kryteriów ma spowodować, że stypendiów będzie mniej, ale będą odczuwalne.

– W okresie pandemicznym mamy zwyżkę dobrych ocen. Nawet przeciętnemu uczniowi jest łatwo o wzorowe świadectwo. Gdyby przyjąć poprzednie zasady, że do stypendium kwalifikowałyby się osoby ze średnią od 4,75 do 6,00, to byłoby tyle stypendystów wójta, że każdy dostałby parę groszy – tłumaczy. W poprzednich latach, zdarzała się już taka sytuacja, że nagradzano 70 uczniów, którzy dostawali od 50 do 150 zł.

Napisz komentarz »