REKLAMA

Gospodarka

Odkrywca, Wizjoner, Gigant. 60 lat KGHM

Opublikowano 30 kwietnia 2021, autor: Filip Pobihuszka

W tym roku obchodzimy jubileusz 60-lecia utworzenia Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi, który z czasem stał się światowym potentatem w branży wydobywczej. Dziś KGHM odważnie patrzy w przyszłość pełną wyzwań i innowacyjnych projektów.

– Jesteśmy firmą, która ma ogromny wpływ na polską i światową gospodarkę. Odkryliśmy i ciągle odkrywamy nowe metody wydobywania i przerabiania cennych kruszców. Dajemy pracę, opiekujemy się i wspieramy rodziny, samorządy, organizacje kulturalne i sportowe. Z wizją bezpiecznej przyszłości dbamy, o jakość produkcji i środowisko naturalne. Wiemy, że przyszłość jest z miedzi – mówi Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Mural na 60-lecie KGHM

Z okazji jubileuszu, na budynku KGHM ZANAM w Legnicy powstał okolicznościowy mural. Artystyczny projekt jest oszczędny w formie, ale nawiązuje do przemysłu wydobywczego w Zagłębiu Miedziowym. Czarne tło to związek z galowym strojem górnika. Drugi kolor to miedź, która jest surowcem strategicznym dla firmy.

– Podkreślamy nasze związki z górnictwem i patrzymy w przyszłość. Mural w części został wykonany farbami antysmogowymi. Dzieło oczyszcza tyle powietrza, co dziewięćdziesiąt drzew. To również symbol zaangażowania KGHM w ochronę środowiska – mówi Lidia Marcinkowska-Bartkowiak, dyrektor naczelny ds. komunikacji w KGHM.

Jubileusz na filmowo

Specjalnie na obchody przygotowany został film o KGHM, w którym m.in. pokazane zostanie podziemne miasto i odkrywca złóż w Zagłębiu Miedziowym, Jan Wyżykowski. W programie wystąpią górnicy, hutnicy, ratownicy i wiele innych osób z rodziny KGHM. Nie zabraknie także życzeń dla załogi od Prezydenta i Premiera.

KGHM kontra gwiazdy

Z kolei 9 maja w Telewizji Polskiej wyemitowany zostanie odcinek Familiady z udziałem pracowników KGHM, którzy zmierzą się z gwiazdami TVP. W Familiadzie firmę reprezentować będą Janusz Węgrzyn z ZG Lubin, Piotr Morawiec, ratownik z JRGH oraz Marek Śmietana z HMG. Nasi zawodnicy zmierzą się z Maciejem Kurzajewskim, Katarzyną Cichopek i Rafałem Brzozowskim.

Miedziany odkrywca i wizjoner

Jubileusz KGHM to okazja do podkreślenia znaczenia firmy na arenie międzynarodowej. Miedziany gigant dzięki zaangażowaniu pracowników sięga po nowe technologie, opracowuje nowe rozwiązania wydobywcze, produkuje i tworzy własne urządzenia oraz maszyny do

obsługi kopalń i hut. W firmie powstają również projekty związane z zastosowaniem w KGHM uczenia maszynowego oraz sztucznej inteligencji.

W ramach jubileuszu KGHM uruchomi program „Dolina Miedziowa”, którego celem będzie wsparcie rozwoju innowacji w Spółce. Firma będzie rozwijać współpracę ze startupami. Już udało się rozpocząć projekt dotyczący przygotowania dla pracowników KGHM inteligentnego kasku. Urządzenie ma wzmocnić bezpieczeństwo załogi.

Zielony KGHM

Spółka, pomimo pandemii, realizuje strategię i ma określoną wizję rozwoju. W KGHM realizowane są projekty fotowoltaiczne i wizjonerskie plany związane z Odnawialnymi Źródłami Energii. Na koniec 2020 roku 22,42 proc. ogólnego zużycia energii w KGHM pochodziło ze źródeł własnych, wliczając w to produkcję z bloków gazowo-parowych.

Wydobywana przez KGHM miedź jest podstawą wielu technologicznych innowacji, w szczególności opartych o tzw. zieloną energię. Na surowcu oparte są elektrownie fotowoltaiczne czy samochody elektryczne, które zawierają 4-krotnie więcej miedzi niż spalinowe. Szacuje się, że zapotrzebowanie na miedź podwoi się w ciągu najbliższych 20-30 lat.

Trochę historii

W 1957 roku, odkrywając złoża na głębokości 655-658m miedzi, Jan Wyżykowski i jego współpracownicy zmienili oblicze regionu Legnicko-Głogowskiego. Miedź odmieniła życie kolejnych generacji mieszkańców okolic Sieroszyc, Głogowa, Lubina, Legnicy i Polkowic. Rozpoczął się też proces budowania miedziowej potęgi Polski.
Już w 1961 roku zaczęto od podstaw tworzyć Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi (KGHM), zalążek wielkiego ośrodka wydobywczego Zagłębie Miedziowe.
Innowacyjność to od początku cecha definiująca działalność KGHM. Złoża umiejscowione były w bardzo trudnym terenie. Tworzenie szybów Lubin i Polkowice wymagało zastosowania pionierskich metod udostępnienia złóż – mrożenia górotworu. Dziś Grupa to jeden z liderów innowacji w Polsce, przeznaczający nawet ponad 40 mln zł rocznie na badania i rozwój. Kwota ta niebawem się potroi.
W XXI wieku należąca do Skarbu Państwa, giełdowa spółka KGHM Polska Miedź S.A. stała się globalnym graczem. Od 2010 roku Grupa wydobywa miedź i złoto w Kanadzie. W Chile, od 2014 roku, rozwija jeden z największych projektów wydobywczych na świecie Sierra Gorda, w ramach którego eksploruje złoża miedzi i molibdenu. Natomiast w USA przejęła odkrywkową kopalnię miedzi Robinson w Nevadzie, w USA.

Więcej o historii: https://kghm.com/pl/o-nas/historia

Miedziowe Ciekawostki

2 mln GB danych przetwarza rocznie Huta Miedzi Głogów. To inaczej 2 petabajty. W HM Głogów rejestrowanych, gromadzonych i przetwarzanych jest ponad 95 tys. różnego rodzaju parametrów procesowych. Mierzy się m.in. temperatury w czasie procesu wytopu metali, które sięgają nawet 1450 °C czy ciśnienia dochodzące do ponad 180 bar oraz przepływy różnych mediów energetycznych.

KGHM Polska Miedź S.A. płaci średnio około 330 mln zł podatków i opłat na rzecz samorządów lokalnych.
Podatki i opłaty obejmują m.in.: podatek dochodowy CIT, zaliczki na poczet PIT, podatek od nieruchomości, opłaty eksploatacyjne, opłaty za ochronę środowiska, opłaty za wieczyste użytkowanie gruntów.

Woda chłodzi: dwa piece zawiesinowe, dwa piece elektryczne, piece anodowe i instalacje wydziału kwasu siarkowego.
Jest wykorzystywana wielokrotnie – płynie w obiegu zamkniętym. A jest jej tyle, że wypełniłaby nawet 10 basenów olimpijskich!

Gdyby wydrążyć otwór o łącznej głębokości wszystkich szybów KGHM, to zmieściłoby się w nim aż 77 wież Eiffla. W kopalniach KGHM jest 27 szybów.
Najgłębszy znajduje się w ZG Rudna ? R-XI o głębokości 1241,7  m.
Najpłytszy szyb to L-VII w ZG Lubin o głębokości 494 m.
Trwa budowa szybu Głogów Głęboki Przemysłowy w ZG Polkowice – Sieroszowice o docelowej głębokość 1350 m.

Gdyby wszystkie kable do transmisji danych, zarządzanych przez Centralny Ośrodek Przetwarzania Informacji KGHM (COPI), zostały zespolone w jeden, połączyłyby Legnicę z Barceloną lub Stambułem.
Do ich produkcji wykorzystano 36 ton miedzi.

A gdyby wszystkie światłowody w Zagłębiu Miedziowym ułożyć w linii prostej, to połączyłyby kopalnię ZG Lubin z kopalnią Sierra Gorda w Chile (to ok. 11 665 km).

Na przestrzeni lat KGHM zgłosił do opatentowania niemal 70 wynalazków, zaś cała Grupa Kapitałowa – ponad 190!
Wśród opatentowanych wynalazków KGHM Polska Miedź są.: ?Sposób eksploatacji złóż rud miedzi?, ?Urządzenie wiercąco-kotwiące?, ?Kotew górnicza?, ?Urządzenie do zakładania kotwi w górotworze?, czy ?Anoda w procesie elektrolitycznej rafinacji miedzi?.

Blisko 10 proc. wagi Statuy Wolności to blacha miedziana.
W ciągu roku KGHM produkuje około 565 tys. ton miedzi elektrolitycznej, co daje średnio 64 ton miedzi na godzinę.
Produkcja miedzi potrzebnej do pokrycia Statui Wolności zajęłaby KGHM mniej niż 30 minut.

W 2010, w kopalni ZG Lubin, na głębokości 640m, górnicy znaleźli skamielinę ryby. Ich oczom ukazał się mierzący 25 cm przedstawiciel gatunku Peleoniscus Dermi, który zachował się w łupku miedzionośnym. Górnicy natrafiają na różne okazy tzw. paleofauny. Najczęściej to: mszywioły, małże, ramienionogi oraz ryby.

Najstarszy przedmiot wykonany z miedzi na ziemiach polskich to czekan, który odkryto podczas budowy drogi w okolicach Jawora. Znalezisko z epoki brązu było sporym zaskoczeniem dla naukowców. Przed odnalezieniem czekana zakładano, że wydobycie miedzi na Dolnym Śląsku rozpoczęło się dopiero w średniowieczu.
Drewniana rękojeść znalezionego czekana została zbadana przez naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej. Wiek eksponatu wydawał się nieprawdopodobny, dlatego próbki drewna trafił też do Specjalistycznego Laboratorium Atomowego w Seattle.

Jesteśmy dumni, że sokoły wędrowne wybrały Hutę Miedzi Głogów na swój dom! Od 2009 obserwujemy proces wylegania młodych osobników. Jaja w sokolich gniazdach pojawiają się zazwyczaj w marcu lub kwietniu.
Sokoły wędrowne są chronionymi drapieżnikami, które potrafią latać z prędkością nawet 400 km/h. Te ptaki są zazwyczaj wierne miejscom wybranym na gniazda.
Coroczne wyprowadzenie lęgów w głogowskiej hucie świadczy o tym, że sokole rodziny znalazły w KGHM zdrowe i bezpieczne miejsce do życia.

Pod Polkowicami znajduje się kilkunastometrowy wodospad. Woda płynie podziemnymi strumykami, a nawet rzekami. To najbardziej zawodniony obszar na całym terenie KGHM. Woda jest sporym wyzwaniem dla prac wydobywczych. Przodki to obszary bezodpływowe. Wystarczyłoby 48 godzin, czasem nawet doba, aby kopalnia została zalana po strop. Woda kryje się w porach, mikroszczelinach górotworu, jest wszędzie wokół. Spływa do warstwy dolomitów, z których wydobywamy miedź. Aby osuszyć górotwór wykonuje się specjalne wyrobiska odprowadzają wodę ze skały i sprawiają, że gdy na ten obszar wkraczają górnicy jest już ?sucho?.

Prawie 9 hektarów gruntów wokół Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych „Żelazny Most” zostało zalesionych w ramach kompensacji za tereny zielone zajęte przez budowaną Kwaterę Południową.

Do 2022 roku KGHM planuje kolejne nasadzenia na terenie Nadleśnictwa Lubin na powierzchni blisko 100 hektarów.

Polkowicyt to minerał odkryty w latach 70. w kopalni KGHM w Zagłębiu Miedziowym. Jego odkrywcą jest prof. Czesław Harańczyk. Swą nazwę zawdzięcza oczywiście Polkowicom i jak do tej pory nie znaleziono go w żadnym innym miejscu na świecie!
Polkowicyt został odkryty w rdzeniu wiertniczym wyciągniętym z głębokości około 1225 m z otworu S-372 w okolicach dzisiejszego szybu R-XI.
Analizy mineralogiczne wykonane przy użyciu mikroskopów, aparatów rentgenowskich, a przede wszystkim mikrosondy elektronowej wykazały w rdzeniu obecność nieznanych faz mineralnych.

Podczas mrozów, w Obiekcie Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych „Żelazny Most” pracuje… lodołamacz. Chociaż woda zajmuje tylko część powierzchni zbiornika, pojawiający się na niej lód może utrudniać funkcjonowanie i obsługę wież ujęciowych.
Do kruszenia lodu na zbiorniku wysyłany jest tzw. ponton lodowy. To specjalnie utwardzony kadłub napędzany przez kuter pchający. Wolna od lodu powierzchnia wody przy wieżach ujęciowych zapewnia sprawne odzyskiwanie wody i ponowne przesyłanie jej do Zakładów Wzbogacania Rud, gdzie następnie wykorzystywana jest w procesie flotacji.

Napisz komentarz »