REKLAMA

Kultura, Oświata

Rewolucja w bibliotece

Opublikowano 08 maja 2021, autor: Michał Szczęch

Biblioteka w Nowym Miasteczku ma nową siedzibę. Przeniosła się piętro niżej. W starych pomieszczeniach planowane jest stworzenie sali muzycznej i studia nagrań.

Od kilku dni biblioteka działa prawie na parterze Domu Kultury, nie zaś na piętrze, jak przez minionych kilkadziesiąt lat. Dlaczego prawie na parterze? Bo i tak trzeba pokonać kilka stopni schodów, żeby się do niej dostać. – Ale jest to tylko siedem stopni, a nie prawie trzydzieści, jak dawniej ? cieszy się Grzegorz Zwarycz, dyrektor miejscowego instytutu kultury, między innymi biblioteki. Na korzyść nowych pomieszczeń przemawia też większa liczba działających kontaktów i grzejników. – W starych, z mnóstwa gniazdek elektrycznych działały raptem dwa ? kontynuuje Zwarycz. – Działały tylko trzy grzejniki z sześciu dostępnych. Pojawiały się zacieki na suficie i na ścianach.

Będą katalogi online 

Nowe pomieszczenie jest trochę mniejsze od starego. – Na szczęście zmieściły się wszystkie książki, a mamy ich prawie dziewięć tysięcy ? zaznacza bibliotekarka Renata Bielińska. – Rocznie staramy się pozyskiwać nawet 200 nowości. Przez minionych pięć lat udało się kupić prawie cztery tysiące książek.

W bibliotece w Nowym Miasteczku zapisanych jest 332 czytelników. Wśród nich Stanisław Żurawski. – Przeczytałem już tysiące książek ? opowiada pan Żurawski, miłośnik kryminałów. – Czytam dla przyjemności, dla zabicia nudy po pracy. Już nawet nie oglądam telewizora. Wolę książki!

Wkrótce wypożyczanie będzie łatwiejsze dzięki katalogowi online. – Wszystkie książki skatalogujemy w systemie ? wyjaśnia R. Bielińska. – Będzie można przez internet sprawdzić, jakie są książki. Będzie można je zamówić online.

G. Zwarycz przypomina, że wciąż dowozi książki pod drzwi, jeśli ktoś złoży zamówienie, choćby telefonicznie. Ten sposób wypożyczania dedykowany jest osobom starszym, schorowanym i tym na kwarantannie.

Marzą o studiu nagrań

W dawnych pomieszczeniach bibliotecznych planowane jest stworzenie sali muzycznej, studia nagrań i studia do wideokonferencji. – Złożyliśmy wniosek do ministerstwa kultury ? informuje Zwarycz. – Staramy się o 200 tysięcy złotych dotacji. Te pieniądze poszłyby na zakup niezbędnego sprzętu, a remonty zrobimy własnym sumptem.

Nowe Miasteczko znane jest między innymi z sukcesów wokalnych uczniów miejscowej podstawówki i szkoły średniej. Odnoszą je nie tylko na arenie ogólnopolskiej, ale też międzynarodowej. Szkoleni są przez nauczycielkę Anitę Dolatę. Taka sala na pewno byłaby jak gwiazdka z nieba dla A. Dolaty i jej podopiecznych.

– Jeśli uda się pozyskać dofinansowanie, część pieniędzy przeznaczymy też na zakup sprzętu do sali widowiskowej ? G. Zwarycz na myśli ma rzutnik i sporych rozmiarów ekran. – Powstałoby coś jakby kino ? kończy Zwarycz.

Napisz komentarz »