REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Bradziaga

Opublikowano 16 maja 2021, autor: fp

Tego nie da się opisać. To trzeba zobaczyć.

No czegoś takiego to jeszcze nie było. Tak bardzo nie było, że nie wiadomo nawet jak to nazwać. Drogowskaz? No nie, bo choć stoi przy drodze, to drogi raczej nie wskazuje. Reklama? W takiej formie? Też nie, bo czego i kogo? Instalacja artystyczna? To już prędzej, ale czy na pewno artystyczna? Może umówmy się na samą „instalację”.

Fotki przysłał nam czytelnik-rowerzysta, który na dziwne dzieło natknął się podczas przejażdżki ścieżką rowerową i zwiedzania mostu w Stanach. Przeraźliwie musiały zapiszczeć hamulce w jego jednośladzie, gdy przejechawszy most, kilkaset metrów przed Lipinami natknął się na – zgodnie z umową – instalację.

Kawałek deski. Na desce podobizna senatora Tyszkiewicza podpisana jako „nadwozie”. Niżej drugie zdjęcie, podpisane „podwozie”, ale przysłonięte miniaturową deską sedesową. Całość wyposażona w sznureczek, który przez dziurkę w desce wędruje na drugą stronę instalacji.

– Żeby podnieść klapkę trzeba pociągnąć za sznurek z tylu – wyjaśnia nasz czytelnik.

Po podniesieniu też niecodziennej kurtyny, oczom wędrowca ukazuje się drugie zdjęcie. A na nim… no cóż. Męskie przyrodzenie. 

Cała instalacja zatytułowana jest „Wadim – Bradziaga – Tyszkiewicz”.

– Wygląda to tak, jakby ktoś się przy tym naprawdę nieźle napracował – opisuje rowerzysta. – Zastanawiam się tylko, co oznacza słowo „bradziaga” – dodaje.

No cóż. Słownik PWN podaje, że to przestarzałe określenie na włóczęgę. W Internecie można też znaleźć informację, że słowo to jest bezpośrednio zaczerpnięte z rosyjskiego, gdzie „???????” oznacza włóczęgę właśnie, ale też obieżyświata, „dla którego sensem życia jest ciągła wędrówka, będąca celem samym w sobie”.

Pod taką nazwą funkcjonuje też tradycyjna rosyjska pieśń ludowa opowiadająca losy zesłańca, który uciekł z więzienia.

Czyżby ktoś zarzucał senatorowi, że za dużo wędruje? Że wywędrował z Nowej Soli? A może wprost przeciwnie, że w ogóle się tu pojawił?

– Moim zdaniem trop prowadzi do starszej osoby, która jeszcze posługuje się takimi słowami – zauważa przytomnie nasz czytelnik.

Napisz komentarz »