REKLAMA

Samorząd

Ile zarabia prawnik?

Opublikowano 22 maja 2021, autor: Patryk Świtek

To chyba największa tajemnica Urzędu Miasta Nowa Sól. Czyżby Iwona Sondej-Barriga kasowała „miliony monet”?

Skąd zainteresowanie pensją pani mecenas?  Przez wpadkę. Niedawno na sesji okazało się, że jedną z uchwał przygotowała na zasadzie „kopiuj wklej”. Chodzi o lasek przy ul. Mickiewicza. Radna Mirosława Głowacka zauważyła, że w uzasadnieniu jest coś nie tak, bo pani mecenas prosiła sąd, żeby wygasić mandat radnego. Okazało się, że skopiowała uzasadnienie, które kiedyś wysyłała do NSA w sprawie Andrzeja Wieczorka.

– Kopiuj wklej – komentował radny Roman Wilant.

Spytaliśmy więc, ile za ciężką pracę Radcy Prawnego Urzędu Miasta płacą podatnicy z Nowej Soli? Okazało się, że to bardzo dobrze strzeżona tajemnica. Po naszym pierwszym pytaniu w trybie dostępu do informacji publicznej Jacek Milewski, prezydent Nowej Soli, wezwał nas do „uzupełnienia braków formalnych”. Okazało się, że odpowiedź na to pytanie wymaga wydania decyzji administracyjnej. Prezydent poprosił więc, żebyśmy pytanie przysłali mu pocztą i własnoręcznie się pod nim podpisali. Tak też zrobiliśmy. I co? Nie odpowiedział. Pytania o wynagrodzenie albo nie dostrzegł, albo przeoczył. Być może wyda decyzję odmowną, by strzec prywatności „najlepszego prawnika w dawnym układzie warszawskim”.

Zakres obowiązków

J. Milewski odpisał natomiast, że Radcy Prawnemu Urzędu Miejskiego przysługuje dodatkowe roczne wynagrodzenie. Zdradził też jaki jest zakres obowiązków I. Sondej-Barrigi. Przysłał kopię dokumentu pt. „Zakres czynności, uprawnień i odpowiedzialności” z 2003 roku. W ramach swoich obowiązków Radca ma m.in. opiniowanie pod względem prawnym i redakcyjnym projektów uchwał, opiniowanie pod względem prawnym umów cywilnoprawnych, umów międzynarodowych i porozumień zawieranych przez prezydenta, udzielania opinii, porad prawnych oraz wyjaśnień w zakresie stosowania prawa radzie i jej organom, prezydentowi i wiceprezydentowi, sekretarzowi, naczelnikom wydziałów i jednostkom organizacyjnym urzędu. Jej zadaniem jest też występowanie w sądzie, udzielanie pomocy i instruktażu pracownikom urzędu w zakresie interpretacji przepisów i ich praktycznego zastosowania, nadzór prawny nad egzekucją należności miasta, prowadzenie zbioru przepisów i ich aktualizacja, prowadzenie rejestru spraw sądowych, informowanie prezydenta i zastępcy o uchybieniach w zakresie przestrzegania prawa i skutkach tych uchybień, uczestniczenie w rokowaniach, których celem jest zawarcie ugody w sprawach majątkowych a także okresowe informowanie jednostek organizacyjnych Urzędu Miejskiego o zmianach przepisów. Do tematu z pewnością wrócimy.

Napisz komentarz »