REKLAMA

Samorząd

Korona dla Sautera

Opublikowano 29 maja 2021, autor: Michał Szczęch

Nie będziemy trzymać Państwa w niepewności. Jeśli chodzi o budżetówkę, to królem zarobków Bytomia Odrzańskiego jest Jacek Sauter, burmistrz od blisko 30 lat. Zaskoczeni?

Pisząc o kolejnych królach zarobków z poszczególnych gmin powiatu nowosolskiego, opieramy się wciąż na oświadczeniach majątkowych za 2019 rok, złożonych w roku 2020. Bo, mimo że te za rok 2020 już wpłynęły do urzędów miast i gmin, to urzędnicy nie spieszą się z ich upublicznieniem. Fakt ten wprowadza w Bytomiu Odrzańskim małe komplikacje. Otóż, nie uwzględniamy w rankingu Marcelego Borowieckiego, który stanowisko dyrektora zakładu gospodarki komunalnej objął we wrześniu 2019 roku. Nie uwzględniamy też w rankingu Adriana Niżnikowskiego, nad czym bardzo ubolewamy, bo pan Adrian stał się zastępca burmistrza w połowie 2019 roku, gdy na emeryturę odeszła sekretarz Wiesława Skrobacz. Panowie, nie martwcie się. Do waszych zarobków na pewno jeszcze wrócimy, jak tylko zostaną upublicznione najnowsze oświadczenia. Tymczasem skupmy się na tym, co mamy…

Kwoty podajemy brutto

Burmistrz Jacek Sauter, jak wynika z oświadczenia za 2019 rok, zarabia rocznie ponad 132 tys. zł, co daje średnią miesięczną ponad 11 tys. zł. Korona króla zarobków Sauterowi raczej nie ciąży, skoro nosi ją dumnie od lat.

Słyszymy od kolejnych włodarzy, że zarabiają za mało, że ich pensje są niewspółmierne do zajmowanego stanowiska. Dlatego przypomnijmy, że istnieje szereg zawodów, z których trudno wyżyć. Co istotne, nie są to lekkie zawody, a są bez wątpienia potrzebne.

Lubicie stołować się w barach i restauracjach? Kucharz, który przyrządza potrawy zgodnie z zasadami sztuki kulinarnej, zarabia średnio 3,2 tys. zł brutto.

Pracownik socjalny, to zawód niewdzięczny, o dużym ryzyku i małych zarobkach. Taki pracownik zarabia miesięcznie ok. 3,3 tys. zł.

A czy wyobrażacie sobie świat bez piekarzy, w którym sami musielibyście piec chleby i bułki? Zarobki piekarza oscylują wokół 3,4 tys. zł miesięcznie.

Nauczyciel wychowania przedszkolnego, który zajmuje się opieką nad dziećmi w wieku od trzech do siedmiu lat zarabia około 3 tys. złotych.

Wyobrażacie sobie pracę w brudnym urzędzie, w brudnej szkole itp.? Pracownik sprzątający zarabia w Polsce średnio 2,5 tys. zł.

Podium dla dyrektorek 

Bytom Odrzański, jeśli o zarobkach mowa, ma swoją wicekrólową. Jest nią Stefania Mirecka, dyrektorka szkoły. W rok, jak wynika z oświadczenia za rok 2019, na konto dyrektorki z tytułu zatrudnienia wpłynęło ponad 128 tys. zł, co daje miesięczną średnią w kwocie mniej więcej 10 tys. 700 zł. To prawie tyle co u Sautera!

Zjawisko, że to dyrektor/dyrektorka szkoły jest wice, wcale nie jest oczywistością. W większości gmin taki tytuł noszą skarbniczki, skarbnicy. W przypadku Bytomia skarbniczka Arleta Korol (niedawno się zwolniła) w naszym zestawieniu łapie się raptem na czwarte miejsce. W rok zarobiła ponad 114 tys. zł, co daje średnią miesięczną ponad 9,5 tys. zł.

Trzecia jest natomiast kolejna dyrektorka, tym razem przedszkola, czyli Renata Lenart. W rok, podobnie jak Korol, zarobiła ponad 114 tys. zł, a dokładniej ? o 16 złotych więcej od byłej skarbniczki.

Dominują panie

Podium już znamy. Znamy czwartą pozycję. Z powodu braku w zestawieniu Niżnikowskiego i Borowieckiego, w zestawieniu zrobiła się dziura. Kolejne osoby w rankingu zarabiają o wiele mniej od liderów. Piąta pozycję dzierży kolejna przedstawicielka oświaty, tym razem dyrektorka biblioteki, czyli Bożena Romańska. W rok zarobiła ponad 79 tys. zł (średnio prawie 6,6 tys. na miesiąc). Trzeba jednak pamiętać, że na kwotę pani Romańskiej składają się dwa źródła zarobków ? biblioteka i podstawówka.

Ryszard Ryczkowski, dyrektor ośrodka kultury, z ponad 67 tys. zł (średnio ok. 5,6 tys. miesięcznie) zajmuje szóste miejsce. Renata Murzyn, którą przedstawiają jako osobę „wydającą decyzje administracyjne w imieniu burmistrza”, zarobiła w rok prawie 57 tys. zł (ok. 4,7 tys. zł miesięcznie). Pierwszą ósemkę zamyka Anna Frankowska, kierowniczka ośrodka pomocy społecznej, z kwotą ponad 54 tys. zł (ok 4,5 tys. zł miesięcznie).

IMIĘ I NAZWISKO STANOWISKO ROCZNE ZAROBKI (BRUTTO) ŚREDNIA MIESIĘCZNA (BRUTTO)
Jacek Sauter burmistrz 132 tys. 549 zł 11 tys. 45 zł
Stefania Mirecka dyrektorka szkoły 128 tys. 516 zł 10 tys. 709 zł
Renata Lenart dyrektorka przedszkola 114 tys. 588 zł 9 tys. 549 zł
Arleta Korol skarbniczka gminy (zwolniła się) 114 tys. 572 zł 9 tys. 547 zł
Bożena Romańska dyrektorka biblioteki łącznie 79 tys. 174 zł 6 tys. 597 zł
Ryszard Ryczkowski dyrektor ośrodka kultury 67 tys. 644 zł 5 tys. 637 zł
Renata Murzyn osoba wydająca decyzje administracyjne w imieniu burmistrza 56 tys. 902 zł 4 tys. 741 zł
Anna Frankowska kierowniczka OPS 54 tys. 102 zł 4 tys. 508 zł
Napisz komentarz »