REKLAMA

Wasze sprawy

Silny jak dąb?

Opublikowano 29 maja 2021, autor: fp

Nasz czytelnik zmartwił się, gdy na młodych dębach zobaczył charakterystyczną narośl. – Z tym drzewa sobie poradzą, ale są gorsze szkodniki – wyjaśnia nadleśniczy.

– Byłem ostatnio na Trakcie Pruskim. Piękne miejsce, rośnie tam mnóstwo dębów, zarówno starych, jak i młodych. Ale na dębach zobaczyłem takie coś – mówi Stanisław Rembowiecki i sięga do kieszeni kurtki. Wyciąga z niej kilka gałązek z okrągłymi naroślami. – Według mojej wiedzy to jest tzw. galas. – stwierdza.

Galas, to rodzaj narośli na liściach lub gałęziach. Przybiera różne kształty, ale okrągłe kulki to zdecydowanie robota owada, którego nazwa to galasówka dębianka.

– Tego jest bardzo dużo, może warto byłoby wykonać jakiś oprysk? – martwi się pan Stanisław.

Zadzwoniliśmy do nowosolskiego nadleśniczego Artura Tararuja. Ten po krótki opisie już wiedział o czym mowa. Przesłanie zdjęcia było formalnością.

– To się pojawia od czasu do czasu. Na początku są zielono-czerwonawe, później brunatnieją i opadają – wyjaśnia. – Ale akurat tego typu owady, które w wyniku złożenia larw, powodują deformację, nie są aż tak szkodliwe. One nie mają większego znaczenia, jeśli chodzi o stan zdrowotny drzewa. Owszem, te zmiany mogą budzić niepokój, ale z tym drzewa sobie poradzą – mówi nadleśniczy. – Generalnie wszystkie galasówkowate raczej nie powodują dużych szkód, to nie jest uciążliwy szkodnik – dodaje.

Tararuj podkreśla, że jeśli chodzi o dęby, to są inne szkodniki i choroby, z którymi należy walczyć.

– W drzewostanach dębowych problemem jest zwójka zieloneczka. Składa jaja w pąkach liściowych. I jak tylko pąki pękają na wiosnę, to owady przystępują do żerowania. Dochodzi nawet do gołożeru – wyjaśnia. – Dęby to odbudują, choć oczywiście ten drugi garnitur liści nie jest tak sprawny, jak pierwszy. Mało tego, jest bardziej narażony na mączniaka dębu. Grzybnia zarasta blaszkę liściową. Wówczas sprawność fotosyntezy spada nawet o 70-80 proc. – wyjaśnia.

– W tamtym roku udało nam się zrobić oprysk interwencyjny i drzewostany w tym roku zdecydowanie lepiej wyglądają. W tym roku też jest planowany, tylko żeby je wykonać skutecznie, potrzebna jest odpowiednia pogoda, czyli brak wiatru i brak deszczu.

Napisz komentarz »