REKLAMA

Komunikacja

Wakacje z utrudnieniami

Opublikowano 29 maja 2021, autor: Patryk Świtek

W Kożuchowie szykuje się lato pełne wykopalisk. Nie chodzi jednak o badania archeologiczne, a o kanalizację.

Od początku roku trwa budowa kanalizacji przy ul. Nowosolnej. To jedna z najdłuższych dróg w Kożuchowie, więc firma odpowiedzialna za to zadanie, podzieliła pracę na etapy. Nie obeszło się bez utrudnień. Obecnie aż w dwóch miejscach wprowadzono ruch wahadłowy. Ledwie miniemy jedne światła, a już natrafiamy na następne.

Sławomir Trojanowski, prezes spółki Uskom, która zlecała budowę kanalizacji, uspokaja, że jeden z odcinków jest już na ukończeniu i pozostało tam jedynie odtworzenie asfaltu. Gorzej jest z odcinkiem od stacji Orlen. Tam dopiero zaczęto wymieniać rury, a do zrobienia jest jeszcze odcinek wzdłuż parku.

– Wykonawca ma czas do końca sierpnia, ale z tego, co widzę, to sprawnie działa, więc być może jeszcze przed końcem wakacji utrudnienia się skończą – mówi S. Trojanowski.

Roboty w koszarach

Na wykopy muszą się przygotować także mieszkańcy koszar. Tam również szykuje się latem budowa kanalizacji. – To zadanie jest możliwe dzięki oszczędnościom przetargowym. Na razie trwają prace projektowe. Miejmy nadzieję, że za chwilę będziemy mieli uzgodnienia od pani konserwator zabytków i będziemy mogli wnioskować o pozwolenia na budowę – mówi prezes Uskomu.

Spółka niedawno dostała ciekawą ofertę od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Już wcześniej przypłynęło stamtąd dofinansowanie na budowę kanalizacji w całej aglomeracji Kożuchów. Okazuje się, że NFOŚiGW też ma oszczędności po przetargach. – Zaproponowali nowe dofinansowanie, na poziomie 85 proc. Środki musielibyśmy wykorzystać do 2022 roku. W pocie czoła szukamy więc teraz miejsc, w których moglibyśmy zmodernizować albo rozbudować kanalizację – mówi S. Trojanowski. Zdradza, że w pierwszej kolejności szanse ma ul. Dworcowa.

Napisz komentarz »