REKLAMA

Samorząd

Komisja wezwie Brzozowską

Opublikowano 03 lipca 2021, autor: Michał Szczęch

Komisja skarg, wniosków i petycji rozpatrzy skargę na Iwonę Brzozowską. Czy starosta ustawiła konkurs?

Skargę na starostę, z sugestią, że mogła ustawić konkurs na stanowisko kierownika referatu informatyki i cyfryzacji w starostwie, napisał radny Przemysław Ficner. Wysłał ją do Zbigniewa Ziobry, do ministra spraw wewnętrznych i do wojewody lubuskiego. Co się dzieje ze skargami wysłanymi do stolicy? Jeszcze nie wiadomo. Natomiast wojewoda lubuski skargę, którą dostał, odesłał do starostwa. Co ciekawe, nie trafiła w ręce przewodniczącego rady, czyli Jarosława Suskiego, a w ręce sekretarz Moniki Owczarek. Tym samym to sekretarz przekazała ją do komisji skarg, nie zaś Suski.

Dlaczego odesłał?

Komisja pochyliła się nad tematem na swoim wtorkowym posiedzeniu. Radny Andrzej Ziarek, przewodniczący komisji, powiedział: – Musimy zebrać informacje, choć uważam, że to powinny jednak skontrolować służby wojewody.

Fakt, że wojewoda odesłał skargę, radny Krzysztof Galerczyk, czyli członek komisji, ocenił jako nietypowy. – Przecież wojewoda ma odpowiednie służby do kontrolowania ? przypomniał.

Podobnego zdania był trzeci członek komisji, czyli radny Mariusz Stokłosa. Pismo od wojewody uznał za bardzo lakoniczne. – Czego tak właściwie wojewoda od nas oczekuje? – zdziwił się.

– Tym bardziej, że to nie do końca jest skarga, to zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa ? dodał Ziarek. I zasugerował, że w takim razie skargę być może należałoby wysłać do prokuratury.

Faktem jest, że prokuratura poniekąd dostała już tę skargę, skoro Ficner wysłał ją do Ziobry, czyli do prokuratora generalnego.

– Musimy w takim razie sprawdzić, na jakim etapie sprawa jest w ministerstwach ? ocenił Galerczyk.

Panowie zaplanowali, że wydłużą procedowanie skargi przynajmniej do końca sierpnia. Że porozmawiają z Ficnerem. Na rozmowę wezwą też Brzozowską.

Po co ten konkurs? 

Przypomnijmy, że wspomniane nowe stanowisko objął Jarosław Dykiel, który wcześniej ustąpił miejsca w fotelu sekretarza Monice Owczarek. Brzozowska mogła po prostu przenieść Dykiela na nowe stanowisko. Nie zrobiła tego. Ogłosiła konkurs. A na łamach Kręgu, jak opisuje w swojej skardze Ficner, starosta zdradziła, że Dykiel obejmie stanowisko.Co istotne, trwało wtedy postępowanie konkursowe.

Brzozowska nie poczuwa się do winy. Twierdzi, że wszystko zostało przeprowadzone zgodnie z prawem.

Napisz komentarz »