REKLAMA

Aktualności, Gospodarka

Koncert życzeń

Opublikowano 07 sierpnia 2021, autor: Patryk Świtek

Ruszył nabór wniosków do rządowego programu Polski Ład. Nasi włodarze chcą budować obwodnice, sale gimnastyczne, ścieżki rowerowe i przedszkola.

O Polskim Ładzie w gminach jest na razie cicho. Burmistrzowie i wójtowie nie chwalą się publicznie, jakie projekty wysłali premierowi. Wyjątkiem jest starosta Iwona Brzozowska, która wspólnie z radnym Marcinem Kulą nagrała filmik, na którym opowiada, że powiat zgłasza ścieżkę rowerową Siedlisko-Nowa Sól. Rowerostrada ma kosztować ok. 5 mln zł. Ma się zaczynać przy pałacu w Siedlisku i po wale ciągnąć do mostu na Odrze.

W Otyniu pewne są na razie dwa wnioski. – Przejęliśmy dawny dworzec PKP przy ścieżce rowerowej i chcemy go rewitalizować, a później przenieść do niego Centrum Kultury. Potrzeba na to około 7 mln zł – mówi burmistrz Barbara Wróblewska. Drugi wniosek ma dotyczyć remontu ul. Polnej, która łączy Otyń z Konradowem. – W poniedziałek podejmiemy ostateczną decyzję jaką jeszcze drogę zgłosić. Nie liczę na cud, ale może jeden wniosek nam przejdzie – mówi burmistrz.

Kożuchów zgłosił remont targowiska za 4 mln zł i renowację murów obronnych za 2 mln zł. Ciekawa jest trzecia propozycja, którą burmistrz Paweł Jagasek nazywa „mini obwodnicą”. Droga zaczynałaby się rondem przy sklepie Mrówka na strefie i ciągnęłaby aż pod koszary w okolice ul. Diamentowej. Ok. 1,5 km asfaltu wyceniono na 15 mln zł. Inwestycja byłaby zalążkiem do powiększenia strefy.

Kanalizacja za 70 mln zł

W gminie Nowa Sól chcą budować przedszkole i klubik dziecięcy w Lubięcinie za 9 mln zł. Złożono też wniosek na budowę sali gimnastycznej przy szkole w Lubieszowie za 3 mln zł. Jest też projekt budowy wodociągu i kanalizacji, oraz modernizacji oczyszczalni za 12 mln zł. Burmistrz Danuta Wojtasik chce z Polskiego Ładu skanalizować całą gminę. Zgłosiła projekt na ponad 70 mln zł! Drugi wniosek dotyczy obwodnicy Nowego Miasteczka za 30 mln zł. Trzeci projekt jest sportowy. Burmistrz chce pieniądze na halę sportową i boisko.

– Poziom dofinansowania jest do 95 proc. więc proszę się nie dziwić, że zgłaszany jest koncert życzeń – mówi D. Wojtasik.

Henryk Matysik, wójt Kolska, też zgłosił trzy projekty. – Kanalizacja Konotopu, kanalizacja Konotopu i remont szkoły w Kolsku – wymienia. Pierwszą inwestycję oszacowano na prawie 8 mln zł, drugą na 5 mln zł. – Gdyby udało się je zrealizować, to cały Konotop i Jesionka byłyby skanalizowane – mówi wójt. Ostatni projekt opiewa na 1,1 mln zł.

Nowa Sól też zgłosiła szkołę. Do budżetu wpisano już przebudowę i termomodernizację SP 8 za 5 mln zł.

Niestety nie wiadomo jakie inwestycje do polskiego ładu zgłosiło Siedlisko i Bytom Odrzański. Wójt Dariusz Straus nie odbierał telefonu, a w drugiej gminie poproszono nas o przysłanie pytań mailem, bo nie chcieli się pomylić przy wyliczaniu inwestycji. Do zamknięcia numeru nie było odpowiedzi.

Napisz komentarz »