REKLAMA

Kultura, Oświata

Klasy rozsieją po mieście

Opublikowano 21 sierpnia 2021, autor: Michał Szczęch

W Nowym Miasteczku trwa ogromny remont, jakiego gmina nie widziała od wojny. Potrwa prawdopodobnie do czerwca przyszłego roku.

– Za 7,6 milionów złotych remontujemy budynki zespołu szkół ? przypomina burmistrz Danuta Wojtasik. 5,2 mln zł gmina pozyskała z RPO, natomiast 0,5 mln zł z funduszu inwestycji lokalnych.

Obecnie trwa wymiana dachu i odnowa elewacji podstawówki i pobliskiej świetlicy, a wkrótce ruszą prace w budynku szkoły średniej.

– Remonty na pewno trochę się przedłużą ? nie ukrywa dyrektor Jacek Zawiślak, który usłyszał od wykonawcy, że niestety w całej Polsce, z powodu bumu budowlanego, brakuje materiałów, nawet dachówek. Brakuje też rąk do pracy. Mimo wszystko, dyrektor Zawiślak nie traci dobrego humoru. – Przecież ten remont jest spełnieniem moich marzeń, bo wcześniej bałem się, że któremuś dziecku w końcu dachówka spadnie na głowę, albo że w końcu zamknie nas sanepid ? przyznaje. – Szkołę wybudowano w 1931 roku i od tego czasu nie przechodziła tak generalnego remontu ? w tym momencie dyrektor potwierdza, że remont, owszem, był w 2005 roku, ale tylko połowiczny. Objął między innymi wymianę części okien.

Na dniach budowlańcy ruszą z wymianą instalacji elektrycznej. – Z tego powodu w połowie sal podstawówki nie będą mogły odbywać się lekcje ? dyrektor Zawiślak spogląda do skoroszytu z planem przenosin lekcji poszczególnych klas do innych miejskich budynków. – Trzy klasy siódme na kilka miesięcy przeniesiemy do budynku domu kultury ? informuje. Lekcje będą się tam odbywały w sali za sceną, w dawnym pomieszczeniu bibliotecznym i w sali obrad. Trzy klasy ósme trafią do budynku szkoły średniej, natomiast czwarta z klas ósmych do budynku przy stadionie.

Wymiana instalacji elektrycznej, to nie wszystko. – Wymiany doczeka się wreszcie ogrzewanie ? cieszy się dyrektor. – Wprawdzie nie mamy jeszcze nowego pieca, na szczęście gaz już jest podłączony ? dyrektor wierzy, że ogrzewanie uda się uruchomić, zanim nadejdą mrozy.

Oszczędności ma dać zainstalowanie na budynku szkoły paneli fotowoltaicznych.

Napisz komentarz »