REKLAMA

Samorząd

Nowy skarbnik. Kto to jest?

Opublikowano 25 września 2021, autor: Michał Szczęch

– Nie mam doświadczenia w samorządzie ? przyznał z rozbrajającą szczerością Emil Chwiałkowski, nowy skarbnik powiatu.

Zagadka wreszcie się rozwiązała. Starosta Iwona Brzozowska w piątek (24.09) na sesję rady powiatu przyprowadziła nowego skarbnika, którego wybrała. To Emil Chwiałkowski, nowosolanin, którego większość miejscowych samorządowców… nie kojarzy! – Kto to jest? – dopytywali w kuluarach piątkowych obrad.

Kto to jest?

– Ma 36 lat, żonaty, trójka dzieci ? przedstawiła Brzozowska. Przy wyborze widocznie postawiła na podyplomówki, bo Chwiałkowski skończył ich całkiem sporo. – Jest absolwentem poznańskich uczelni specjalizujących się w kształceniu najlepszej kadry menadżerskiej w sektorze finansowym ? wyliczała. – Posiada dyplom studiów podyplomowych w kierunku bankowość. Ukończył analizę finansową w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu oraz kolejny kierunek, rachunkowość i finanse korporacyjne, również w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. W tym roku ukończył studia MBA w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Legitymuje się również certyfikatem potwierdzającym ukończenie kursu trzeciego stopnia głównego księgowego, wydanym przez Krajową Izbę Księgową. Dodatkowo posiada certyfikat w zakresie kompetencji menadżerskich. Płynnie włada językiem angielskim i rosyjskim.

Po wyliczaniu dyplomów, Brzozowska przeszła do omówienia kariery zawodowej Chwiałkowskiego. Nigdzie długo miejsca nie zagrzał. – Kariera zawodowa to od początku zarządzanie finansami w sektorze bankowym ? kontynuowała Brzozowska. – Zaczynał w 2010 roku jako doradca klienta w BZ WBK. Następnie przez cztery lata był bankierem klienta indywidualnego i małych przedsiębiorstw w Alior banku. Pracował jako doradca personal banking w banku BPH S.A. W 2016 roku został menadżerem oddziału Alior banku w Zielonej Górze. W kolejnych latach zajmował stanowiska menadżera w Deutsche Bank w Zielonej Górze, żeby od 2018 roku związać się jako menadżer i doradza finansowy z bankiem Santander S.A. w Zielonej Górze. Panie i panowie radni, wykształcenie i przebieg kariery zawodowej sprawiają, że pan Emil Chwiałkowski spełnia wszystkie wymagania ? zarekomendowała Brzozowska.

Szybko się uczę 

Podyplomówki podyplomówkami, certyfikaty certyfikatami, banki bankami, natomiast części radnych, tym spoza obozu Milewskiego, zabrakło najważniejszej informacji, dotyczącej doświadczenia Chwiałkowskiego w samorządzie.

– Bankowość i certyfikaty na pewno robią wrażenie, natomiast specyfika samorządu jest inna niż banku, dlatego chciałbym zapytać, czy pan ma jakiekolwiek doświadczenie w prowadzeniu finansów samorządu, czy zna sytuację naszego samorządu, czy ma pomysły, wizje ? do Chwiałkowskiego zwrócił się radny Andrzej Ziarek.

– Jako kandydat, oczywiście nie mam doświadczenia samorządowego – przyznał z rozbrajającą szczerością Chwiałkowski. – Liczę na pełną współpracę z państwem. Potrafię szybko się uczyć, przyswajać wiedzę. Na pewno państwo też będą mi służyli swoją radą. Pani skarbnik (odchodząca Ewa Matyla ? red.) również zadeklarowała, że mogę liczyć na jej pomoc. Na pewno będzie to wyzwanie, ale nie boję się wyzwań. Rolę będę wykonywał sumiennie, odpowiedzialnie. Mam nadzieję, że państwo będą zadowoleni.

11 do 10

Laurka wystawiona Chwiałkowskiemu przez Brzozowską i autoprezentacja kandydata, nie przekonała sporej grupy radnych. Po sesji komentowali, że w zasadzie nie poznali żadnej wizji nowego skarbnika związanej z finansami w starostwie. Brak doświadczenia w pracy w samorządzie zaważył na tym, że aż 10 radnych (cała opozycja) albo się wstrzymało, albo było przeciwko powołaniu Chwiałkowskiego na skarbnika. Za byli wszyscy radni z klubu Milewskiego.

Napisz komentarz »