REKLAMA

Samorząd

Żegnamy dawny samorząd

Opublikowano 25 września 2021, autor: Michał Szczęch

Po 50 latach pracy zawodowej Ewa Matyla odeszła na emeryturę. Przez minionych 15 lat była skarbniczką powiatu. Wcześniej przez długie lata funkcję tę pełniła w nowosolskim urzędzie miasta.

E. Matylę pożegnano w piątek, w trakcie sesji. Przybyło sporo gości – dyrektorzy szkół, samorządowcy dawno niewidziani na powiatowej sesji, m.in. burmistrz Otynia Barbara Wróblewska, wójt gminy Nowa Sól Izabela Bojko, dawny starosta Józef Suszyński. Na ręce E. Matyli spłynęło morze kwiatów i góra prezentów. Padło sporo ciepłych słów, z każdej strony, od lewa do prawa.

– Żegnając panią Ewę, żegnamy też dawny samorząd ? przemówił radny Andrzej Ziarek. – Spieraliśmy się, ale było miejsce do dyskusji, do spotkań ? wspominał rządy sprzed kilku lat. I westchnął. – Mam nadzieję, że tak jeszcze będzie.

Jarosław Intek zacytował swojego samorządowego guru, czyli Milewskiego: – Dziękuję mojej powiatowej minister finansów – powiedział i usiadł.

Najdłużej mówił Suszyński. Z E. Matylą przepracował wiele lat, najpierw w urzędzie miasta, jako wiceprezydent, później jako starosta. – Szpitalem zaczęło zarządzać miasto ? wspominał. – W 1990 roku subwencja na szpital była za mała. Byliśmy pierwszy samorządem w Polsce, który zaciągnął kredyt ? wspominał czasy przeszłe, trudniejsze, bo bez unijnych pieniędzy.

– To było wielkie szczęście, mieć taką nauczycielkę ? wspominała Wróblewska, dawniej wicestarosta.

Bojko, gdy wręczała E. Matyli butelkę miejscowego wina, również podziękowała za lekcje. – Byłam zielona jak sałata ? wspominała czasy, gdy zaczynała przygodę z samorządem jako radna powiatowa.

– Pani Ewa miała taki slogan „Skarbnikiem się bywa, a człowiekiem się jest zawsze” – powiedziały nam panie pracujące pod skrzydłami E. Matyli, czyli Gabriela Radziszewska, naczelniczka finansów i Dorota Bartkowiak, główna specjalistka w wydziale finansów. – Będzie nam brakowało pani Ewy, burzy mózgów co tydzień i huraganu mózgów co rok, przy kształtowaniu kolejnych budżetów.

Napisz komentarz »