REKLAMA

Samorząd

Szok! Starosta chce być tam gdzie prezydent

Opublikowano 31 października 2021, autor: Patryk Świtek

Powiat planuje przystąpić do Lubuskiego Trójmiasta. Starostwo tłumaczy, że stawia na jakość.

Uchwała w tej sprawie ma się pojawić w przyszłym tygodniu na sesji. Obecnie Lubuskie Trójmiasto zrzesza 8 gmin z województwa lubuskiego. Nowosolski będzie pierwszym powiatem, który przystąpi do tego grona. Wybór to nieoczywisty, bo większość gmin z powiatu nowosolskiego należy do innego zrzeszenia. W LT jest tylko Otyń i Nowa Sól, tymczasem Kożuchów, Nowe Miasteczko, gmina Nowa Sól, Bytom Odrzański, Siedlisko i Kolsko utworzyły własne porozumienie. Są w nim też gminy spoza powiatu nowosolskiego. Jarosław Suski, przewodniczący rady powiatu tłumaczy, skąd ten wybór.

– Lubuskie Trójmiasto, to prężnie działający związek. W drugim związku jest może więcej gmin, ale tu nie chodzi o ilość, ale o jakość – mówi.

– Radziłbym się zastanowić panu przewodniczącemu nad tym co mówi, bo takimi stwierdzeniami obraża dziewięć gmin, które są w naszym związku. Niestety pan Suski wpisuje się w jakość starostwa pod przywództwem najsłabszego starosty w historii – mówi P. Jagasek.

W gminach słyszy się, że wybór LT przez starostwo raczej nie doprowadzi do ponownego scalenia powiatu.

Jakość

Dotychczas Lubuskie Trójmiasto nie było raczej łączone ze słowem „jakość”. Warto przypomnieć, że pierwszy dyrektor tego tworu miał wyroki karne, bo pieniędzmi związku płacił za własne zakupy i fałszował faktury. O efekty pracy Lubuskiego Trójmiasta pytał kiedyś prezydenta Jacka Milewskiego, radny Roman Wilant. Listę osiągnięć stowarzyszenia z 8 lat działalności zmieszczono na dwóch kartkach. Organizowano głównie szkolenia dla urzędników, w tym takie, które uczyło „komunikacji interpersonalnej i asertywności”. Okazuje się też, że „stworzono spójny wizerunek silnego regionu, co docelowo wpłynęło na zwiększenie liczby inwestycji w regionie, jak też powiązań biznesowych przedsiębiorstw”. Jakie to inwestycje, jakie biznesy? Tego nie podano. LT odżyło po zmianie władzy w Nowej Soli. Szybko okazało się, że potrzebuje nowego prezesa. Za 6 tys. zł miesięcznie został nim Edward Fedko. Zatrudnienie zbiegło się ze zmianą barw politycznych. Radny sejmiku odszedł od Koalicji Obywatelskiej i przystąpił do komitetu, który stworzyły radne zatrudnione w urzędzie Janusza Kubickiego i Jacka Milewskiego. W LT pod okiem E. Fedki praca wre. – Mamy już stronę internetową i przygotowujemy projekty strategiczne, by móc aplikować o środki unijne – mówi E. Fedko. Budżet LT to niecałe 300 tys. zł. Nowa Sól dorzuca do niego 78 tys. zł. Jeśli powiat przystąpi do LT w tym roku, to ze składki będzie zwolnione.

Napisz komentarz »