REKLAMA

Kultura, Oświata

Połączenie w kulturze

Opublikowano 31 października 2021, autor: Patryk Świtek

Kożuchowska Biblioteka i Centrum Kultury Zamek mają być połączone.

W czwartek (28.10.) rada gminy podjęła uchwałę intencyjną w tej sprawie. Dziś biblioteka i CK Zamek to oddzielne twory. Każdy ma swój budżet, księgowość i dyrektora. Obie instytucje mają siedziby w tym samym budynku, czyli w kożuchowskim zamku.

– Tu nie chodzi o oszczędności, ale o stworzenie jednej porządnej instytucji. Powołamy Centrum Kultury i Czytelnictwa Zamek. Biblioteka zostanie w tym samym miejscu. Nikt nie straci pracy. Pani dyrektor Zamku będzie miała za to więcej możliwości, bo będzie miała więcej pracowników. Pojawi się fundusz socjalny. Pracownicy na tym połączeniu tylko zyskają – przekonuje Paweł Jagasek, burmistrz Kożuchowa.

Do połączenia jeszcze daleka droga. Plan władz Kożuchowa musi teraz zaopiniować Biblioteka Wojewódzka, a także Ministerstwo Kultury. Temat wróci więc pod obrady prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku.

Sylwia Samoborska, p.o. dyrektora kożuchowskiej biblioteki, zabrała głos na sesji.

– Jestem przeciwna połączeniu. Dla biblioteki to będzie degradacja i zniszczenie. Przestanie istnieć. Nie wiem, w jaki sposób połączenie miałoby wpłynąć na lepszą działalność biblioteki. Na komisji mówiliście państwo, że jest spadek czytelnictwa i połączenie to jest ratowanie biblioteki. Dla mnie to nie jest absolutnie ratowanie – powiedziała.

Od głosu wstrzymała się tylko Barbara Brzezińska. Przeciwny połączeniu był Piotr Skwierczyński, ale po sesji powiedział, że po prostu pomylił przyciski. Widział, że uchwała przeszła, więc nie robił zamieszania.

Napisz komentarz »