REKLAMA

Komunikacja

Inteligentne światła tuż, tuż

Opublikowano 06 listopada 2021, autor: fp

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku, na głównej drodze Bytomia Odrzańskiego, zrobi się dużo bezpiecznej.

Dwa lata trwało wydeptywanie ścieżek do różnych osób i instytucji, by poprawić bezpieczeństwo na drodze wojewódzkiej 292, która przecina Bytom Odrzański. I w końcu się udało. Wydeptującym był bytomski radny Adrian Hołobowicz, a w poniedziałek otwarte zostaną oferty na budowę inteligentnej sygnalizacji świetlnej. Dlaczego inteligentnej? Czerwone światło zapali się automatycznie, gdy wykryje kierowców przekraczających prędkość. Również piesi będą mogli zatrzymać ruch za pomocą przycisków. Całość zyska też specjalne oświetlenie.

Tak więc w Bytomiu Odrzańskim, oprócz istniejącej sygnalizacji, powstaną dwie dodatkowe. – Pierwsza zostanie zainstalowana na przejściu dla pieszych, na wysokości warsztatu pana Konsewicza, a druga za cukiernią – wyjaśnia radny.

Przypomnijmy: pierwsze spotkania w tej sprawie, w terenie, miały miejsce jeszcze w listopadzie 2019. W pierwszej wersji radnemu zamarzyło się, by przy drodze stanęły fotoradary, ale do tego potrzebna byłaby zmiana prawa, która umożliwiłaby gminom ponowne zarządzanie tymi urządzeniami. Albo chociaż stawianie atrap, które straszyłyby kierowców.

O interpelację w tej sprawie prosił posła Jerzego Maternę z PiS, ale odpowiedź z ministerstwa nie była zadowalająca.

– Interpelację poselską w sprawie fotoradarów, po moim piśmie, oprócz posła Materny, złożyła też Anita Kucharska-Dziedzic, a Wadim Tyszkiewicz wystosował oświadczenie senatorskie – dodaje Hołobowicz.

Wtedy Hołobowicz przerzucił się na inteligentną sygnalizację, bo i taki pomysł miał z tyłu głowy, gdyby fotoradary nie wypaliły. W tej sprawie ponownie zapukał do posła Waldemara Sługockiego z PO, z którym rozmawiał już wcześniej w tej sprawie. Ten skontaktował się Pawłem Tonderem, dyrektorem Zarządu Dróg Wojewódzkich. I pomysł zaskoczył. Z inicjatywy radnego gmina porozumiała się w tej sprawie z ZDW. Stanęło na tym, że Bytom i drogi wojewódzkie podzielą się kosztami w proporcji 40 do 60 proc. Całość ma kosztować ok. 250 tys. zł.

– Gdyby udało się wyłonić wykonawcę za pierwszym razem, sygnalizacja powinna pojawić się jeszcze w tym roku – mówi Hołobowicz.

Napisz komentarz »