REKLAMA

Samorząd

Wygrałam z PiS! Co u was?

Opublikowano 06 listopada 2021, autor: Patryk Świtek

O unijnych milionach, wygranej 18:7 z Prawem i Sprawiedliwością i trzeciej dawce szczepionki opowiadała w Kożuchowie marszałek Elżbieta Polak.

Spotkanie zorganizował burmistrz Paweł Jagasek, twórca porozumienia terytorialnego dziewięciu gmin. Sześć z nich to gminy powiatu nowosolskiego (Kożuchów, Nowe Miasteczko, Bytom Odrzański, Siedlisko, gmina Nowa Sól i Kolsko), pozostałe trzy są z powiatu wschowskiego. Wszystkich wójtów i burmistrzów z uśmiechem przywitała E. Polak. – Co tam u was słychać? – pytała.

Wykład o unijnych milionach zaczęła od deklaracji: – W nowej perspektywie, takie partnerstwa będą premiowane. Zrobię wszystko, żebyście to pozytywnie odczuli – obiecała.

Po chwili odeszła od głównego tematu spotkania.

– Cieszę się, że widzę was wszystkich w dobrym zdrowiu, bo niestety covid nie odpuszcza. Prognozy nie są dobre i coraz więcej łóżek jest zajętych, więc uważajcie na siebie i dbajcie o swoich mieszkańców. Mówi się o prognozach zachorowań nawet do 40 tys. dziennie na przełomie grudnia i stycznia. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie. Umówiłam się już na 19 listopada na trzecią szczepionkę. Jakoś nam się udało bezpiecznie przetrwać te dwa lata. Chociaż nie wszystkim, bo jak na Wszystkich Świętach byłam w Małomicach na grobach, to byłam załamana, nie mogłam powstrzymać łez, połowa mojej podstawówki na cmentarzu, takie żniwo zebrał covid – powiedziała.

Czasy zakłamania

– Udało mi się wygrać z PiSem 18:7, o czym pewnie wiecie – kontynuowała marszałek. Chodzi o wniosek o odwołanie jej z funkcji marszałka. Złożyli go radni PiS i tylko oni go poparli. – Chyba tak trudnej kadencji jeszcze nie było. To są czasy hipokryzji, zakłamania. Nigdy tak nie było. Nie chcę politykować, ale nie mogę się powstrzymać, bo PiS zarzucał mi brak współpracy z samorządowcami. A prawda jest taka, że ja bardzo lubię się z nimi spotykać. Jesteśmy rodziną i chciałbym, żeby nas nikt nie dzielił – powiedziała.

Dalej było już o środkach unijnych.

– Mamy 861 milionów euro na nową perspektywę. To daje nam per capita 8 miejsce w Polsce. Zmiana algorytmu doprowadziła do tego, że Lubuskie niestety w podziale rezerwy krajowej najwięcej straciło. Odwołaliśmy się do Komisji Europejskiej i czekamy na rozstrzygnięcie. Walczymy o dodatkowe 120 milionów – powiedziała.

Dla wójtów i burmistrzów najważniejszą informacją było, że aż 40 proc. z tych 861 mln będzie dla gmin.

Napisz komentarz »