REKLAMA

Kultura, Oświata

Szkoła starsza niż wieś

Opublikowano 04 grudnia 2021, autor: Patryk Świtek

Szkoła w Przyborowie ma już 75 lat. Z tej okazji wyprawiono huczne urodziny.

Imprezę zorganizowano w piątek (26.11.). Najmłodsi zaprezentowali poloneza, starsi krakowiaka. Tradycyjne „100 lat” zastąpiono piosenkami o szkole.

Przygotowano też prezentację, która przybliżyła historię szkoły. Placówkę założono w 1945 roku. Co ciekawe, Przyborów wtedy jeszcze nie istniał. Wieś nosiła nazwę Zaborów i znajdował się w gminie Lipiny. W pierwszych latach w szkole było stu uczniów. Uczyło ich czworo nauczycieli. Na uroczystość zaproszono pierwszą dyrektorkę Alicję Kiernożycką.

– W tych murach czuję się najlepiej. Spędziłam tu wiele lat życia. Cieszę się, że w tej chwili w szkole jest tak pięknie i młodzież ma zapewnione wszelkie warunki do nauki – powiedziała.

Obok niej siedzieli Zbysław Maksymow i Grażyna Śliwińska, którzy kierowali szkołą w kolejnych latach. Wszyscy dyrektorzy dostali kwiaty i listy gratulacyjne.

Prezent na gorsze czasy

Patronem szkoły od trzech lat jest Józef Młynarczyk, legendarny bramkarz, reprezentacji Polski, który pochodzi z Nowej Soli i tu zaczynał swoją karierę piłkarską.

– Ja też byłem kiedyś młodym człowiekiem z małej miejscowości, z dużymi marzeniami, które udało mi się zrealizować dzięki ciężkiej pracy i wytrwałości. Dziś jestem wśród swoich, ponieważ jestem z tych okolic, czuję się tutaj jak w domu. 75-lecie to wyjątkowe święto, dlatego dziękuję wszystkim, którzy wspierali i nadal wspierają naszą szkołę. Szkoła dla wielu z nas była drugim domem i oby tak dalej zostało. Jako dumny patron serdecznie wam wszystkim gratuluję – powiedział. Przywiózł prezent, który złożył na ręce obecnego dyrektora Sylwestra Buczyńskiego.

– To koszulka reprezentacji Polski z podpisami wszystkich piłkarzy. Panie dyrektorze, gdyby było krucho i brakowało na rachunki, proszę ją zlicytować – żartował.

Później wręczył także puchar kapitanowi drużyny piłkarskiej ze szkoły w Przyborowie, która wygrała jubileuszowy turniej, który odbył się dzień wcześniej.

Wójt zbuduje salę?

Na uroczystości była też wójt Izabela Bojko. Przypomniała o rozbudowie szkoły, ale zapowiedziała, że na tym nie koniec. – Zostało nam jeszcze jedno zadania do wykonania. Mam nadzieje, że nasze marzenia się spełnią i sala gimnastyczna zmieni w przyszłości swoje oblicze i będziecie cieszyć się w nowym obiektem sportowym – powiedziała.

Napisz komentarz »