REKLAMA

Komunikacja

Prezent od PiS-u

Opublikowano 24 grudnia 2021, autor: Patryk Świtek

Jacek Milewski ucieszył się, bo Nowa Sól dostała na święta prezent. Będzie rządowe dofinansowanie na trzecią część obwodnicy.

W środę (22.12.) premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że do listy 100 obwodnic, których budowę planuje dofinansować, dopisał jeszcze 51. Z Lubuskiego załapały się trzy. Dwie z Drezdenka i nowosolska.

„MAMY TO. Nasze Miasto właśnie otrzymało pod choinkę mega wiadomość(…). Wielkie podziękowania dla Pana Posła Marka Asta i Pana Wojewody Władysława Dajczaka za rekomendację oraz ogromne wsparcie złożonego w Ministerstwie przez Zarząd Województwa Lubuskiego wniosku. Nisko się kłaniam (…)” cieszył się J. Milewski.

Budowę obwodnicy oszacowano na 46 mln 125 tys. zł. Rząd da połowę. 10 mln zł w przyszłym roku i 13 mln z hakiem w następnym.

Miliony na odszkodowania

Dobrze, że wreszcie znalazły się pieniądze na budowę tej drogi, bo miasto wydało już blisko 3,5 mln zł na „dokumentację projektową i odszkodowania za nieruchomości i grunty”.

Według planów dalsza część obwodnicy ma przebiegać na tyłach ogródków działkowych przy ul. Południowej i ciągnąć aż do mostu na Odrze. Jeśli projekt faktycznie zostanie zrealizowany w tej postaci, trzeba będzie wypłacić odszkodowania za tereny i nieruchomości zajęte pod inwestycję. Będą się one należały właścicielom domów, które pójdą rozbiórki (trzy nieruchomości), a także posiadaczom gruntów, przez które będzie przebiegać obwodnica. Urząd Marszałkowski w 2019 roku ocenił, że pójdzie na to 3,2 mln zł. W lipcu br. wypłacono odszkodowania na 2.642.729,37 zł, ale jeszcze osiem postępowań oczekiwało na rozstrzygnięcie.

Grunty krewnych biznesmena

Co ciekawe w okolicach Starej Wsi są dwie działki, z którymi powiązany jest „Kobra”, nowosolski biznesmen, skazany wieloma wyrokami. Oba grunty przez które ma przebiegać obwodnica, kupiono w 2006 roku. Pierwsza, 7-hektarowa działka, leży blisko mostu. Jej właścicielami są rodzice biznesmena. Druga, która do niej przylega, jest o wiele większa. Zajmuje aż 14 hektarów. Jak wynika z planów, to właśnie przez nią będzie przechodzić najdłuższy odcinek obwodnicy. Właścicielem gruntu jest spółka, której prezesem jest (według KRS-u) ojciec „Kobry”. Działalność spółki polega głównie na dzierżawieniu gruntów na cele rolnicze.

Ile wyniesie ewentualne odszkodowanie? Trzeba to będzie wyliczyć w toku postępowania administracyjnego. Pas drogowy będzie miał szerokość ok. 35 metrów. Droga przetnie grunty na odcinku ok. 800 metrów. To 28 tys. m.kw. Gdy budowano południową obwodnicę odszkodowania wynosiły od 30 do 40 zł za metr. Jeśli przyjmiemy te same stawki, wychodzi blisko 1 mln zł. W lipcu spytaliśmy Urząd Marszałkowski, ile wyniosła najwyższa kwota odszkodowania, ale nie ujawniono tej kwoty.

Napisz komentarz »