REKLAMA

Samorząd

Telefon z banku

Opublikowano 24 grudnia 2021, autor: fp

Bank poprosił miasto o zmianę uchwały, no i radni szybciutko zmienili. Sesja trwała zaledwie kilka minut. A wszystko po to, by udało się w końcu wyemitować obligacje.

Ciężki jest żywot nowosolskiego radnego, zwłaszcza przed świętami. Bo jak tu w pełni oddać się przedświątecznej gorączce i lepieniu pierogów, gdy z tyłu głowy uwiera myśl, że oto jeszcze środowym wieczorem trzeba się spotkać na komisji, a przed komisją na zwołanej naprędce sesji. Ale frekwencja i tak była niezła. Przyszło aż 18 radnych.

– Ślicznie dziękuję za wyrozumiałość – mówił na wstępie przewodniczący Andrzej Petreczko. I tłumaczył dalej. – Zadzwonił dzisiaj do mnie pan prezydent z prośbą i informacją, że musi zwołać nadzwyczajną sesję, bo musimy zmienić jedną uchwałę. Rozmawiałem ze wszystkimi, nawet z nieobecnym Romanem Wilantem, który jest poza granicami miasta – podkreślił, jak gdyby był to wyczyn faktycznie godny podkreślenia.

Okazało się, że radni na gwałt muszą zmienić jeden paragraf w uchwale budżetowej. Chodziło o plan wyemitowania obligacji na kwotę 23 mln zł. Konkretniej o zapis, który upoważnia prezydenta do takiej emisji na właśnie taką kwotę.

Tłumaczyła to radnym pani skarbnik Izabela Piasta: – Po rozpoczęciu procedury emisji obligacji i wysłanych zaproszeń do składania ofert, bank, który został wybrany w postępowaniu jako agent emisji obligacji, zażyczył sobie uchwały, upoważnienia prezydenta do emitowania obligacji do kwoty 23 mln zł.

Pani skarbnik wyjaśniła też, że uchwała była konsultowana z Regionalną Izbą Obrachunkową. – Mam potwierdzenie, że w takim zakresie może ona zostać przyjęta – dodała.

Wszyscy obecni za sali radni byli za.

– Chciałem wszystkim podziękować za… nie wiem jak to nazwać. Wsparcie i współpracę – skomentował Milewski.

Przypomnijmy, że miasto emituje obligacje by sfinansować inwestycje, ale przede wszystkim deficyt. Tegoroczny to 28 mln zł, przyszłoroczny ma wynieść 30,5 mln zł.

Napisz komentarz »