REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Obleję cię żrącym kwasem

Opublikowano 24 grudnia 2021, autor: Patryk Świtek

Paweł Jagasek dostał prezent na święta. Ktoś wysłał mu pogróżki. Sprawę zgłosił policji. – Nie będę tego bagatelizował, bo nie wiem, z kim mam do czynienia – mówi.

W czwartek (23.12.) rano do gabinetu burmistrza wbiegła sekretarka. Przyniosła wydrukowany mail, który przyszedł w nocy.

„Pawle Jagasek obleję cię kwasem żrącym za modyfikowanie genetyczne Polaków, nie ma w naszym mieście zgody na takie eksperymenty” – tak brzmiała jego treść.

Wiadomość zatytułowano „To my rządzimy”. Przyszła z adresu „rządy mieszkańców”.

– Trochę się przestraszyłem, bo pierwszy raz takie coś mi się zdarzyło. Bywało, że rozsyłano do szkół pogróżki o bombie, ale nie było nigdy gróźb karalnych bezpośrednio kierowanych do mnie – przyznaje P. Jagasek. Natychmiast obdzwonił wójtów i burmistrzów z sąsiednich gmin. Okazało się, że nikt inny nie dostał podobnej wiadomości. Przypomnijmy, kiedy kilka miesięcy temu ktoś wysyłał pogróżki senatorowi Wadimowi Tyszkiewiczowi. Wtedy identyczne dostawali też prezydenci dużych miast.

P. Jagasek od razu zgłosił sprawę policji. – Nie będę tego bagatelizował, bo nie wiem, z kim mam do czynienia – mówi.

Policja zaproponowała mu ochronę, ale odmówił. – Powiedziałem, że będę się oglądał za siebie i jeśli poczuje się poważnie zagrożony, to wtedy poproszę o ochronę – tłumaczy.

To są bzdury

Można się domyślać, że autorowi pogróżek chodzi o szczepienia. W lipcu burmistrz wspólnie z marszałek Elżbietą Polak zorganizował w Kożuchowie piknik zdrowia. Szczepionkę firmy Johnson&Johnson przeciwko covid-19 przyjęło wtedy 80 osób.W ruchu antyszczepionkowym krąży teoria, że szczepionki wywołują modyfikacje genetyczne.

– Akcję organizowaliśmy na wakacje. Nie było wtedy żadnej reakcji. Nikt do mnie nie pisał, nie zaczepiał mnie, nie krytykował. Kilka miesięcy po festynie dostałem taki mail. Dziwna sprawa zwłaszcza, że nie zamierzaliśmy w najbliższym czasie robić podobnego pikniku – mówi burmistrz.

Adama Waligórę, doświadczonego medyka z Nowej Soli, który zajmuje się szczepieniami pytamy, czy szczepionki mogą spowodować „modyfikacje genetyczne”?

– To są bzdury – odpowiada. Jego zdaniem osoba, która to pisała powinna najpierw poczytać o szczepionkach Johnson&Johnson. – To szczepionka wektorowa. Tam nawet nie modyfikuje się mRNA. Wszczepia się osłabionego albo martwego wirusa. On nie może się nawet rozmnażać. Wywołuje mały stan zapalny, na który odpowiada układ immunologiczny i daje nam odporność. Organizm uczy się wzoru tego wirusa i jak prawdziwy wirus zaatakuje to organizm jest już gotowy – tłumaczy.

– Co do szczepionek typu mRNA, to były opracowane już 20 lat temu, kiedy walczono z wirusem ebola w Afryce. Dzięki temu, że te szczepionki można szybko zmieniać, to na mutację wirusa możemy odpowiedzieć w ciągu kilku miesięcy. Możemy szybko stworzyć nową szczepionkę, przebadać ją i wdrożyć następne szczepienia. Nic tutaj nie modyfikujemy genetycznie – tłumaczy.

Ewa Rotarska, komendant komisariatu w Kożuchowie, potwierdza, że burmistrz złożył zawiadomienie. – To są groźby karalne. Jesteśmy w kontakcie z prokuraturą i dopiero zapadną decyzję, jakie kroki zostaną podjęte w tej sprawie. Będziemy szukać sprawcy – zapowiada.

Napisz komentarz »