REKLAMA

Praca

Są firmy! Będą pracownicy?

Opublikowano 24 grudnia 2021, autor: Patryk Świtek

Kożuchów w przyszłym roku prawdopodobnie dotknie klęska urodzaju. Będzie brakowało ludzi do pracy.

Władze Kożuchowa jeszcze nie skończyły pić szampana po tym jak RawlPlug 5pl zapowiedział, że wprowadzi się na strefę, a już trzeba będzie otwierać nowe butelki. Na sąsiedniej działce zadomowi się duńska firma FurnMaster, która produkuje meble tapicerowane. Skorzystali z oferty PPH Postęp, która cztery lata temu kupiła działkę w Kożuchowie. Deweloper dopiero w ub. roku ruszył z budową hali, ale w sierpniu prace wyhamowały. Marcin Janicki z PPH tłumaczył wtedy, że roboty wstrzymano, bo drastycznie podskoczyły ceny materiałów budowlanych. Zapowiadał, że robotnicy wrócą na plac budowy jak znajdzie się firma, która będzie zainteresowana Kożuchowem. Tą firmą jest właśnie FurnMaster.

– Zajmą całą halę – zdradza M. Janicki.

Firma zapowiada, że w przyszłym roku w maju chce już zacząć produkcje. Na początek zatrudni 100 osób, a w przyszłości nawet 300! Rekrutacja ma się zacząć już w styczniu. Przedsiębiorstwo będzie szukać m.in. tapicerów, szwaczy, magazynierów oraz pracowników linii montażowej.

Czy wystarczy rąk do pracy?

Ludzi będzie potrzebował też RawlPlug 5pl. Firma, która zajmuje się m.in. produkcją wkrętów i elektronarzędzi kilka miesięcy temu kupiła na strefie 4-hektarową działkę. W listopadzie dokupili jeszcze 2,5 hektara za 950 tys. zł. W Kożuchowie chcą zbudować nowoczesne centrum logistyczne. Też zapowiadają, że pracę znajdzie tam ok. 100 osób. Halę zaczną wznosić dopiero na wiosnę przyszłego roku. Rekrutację i szkolenia zaczną jednak szybciej.

Burmistrz Paweł Jagasek cieszy się z takiego obrotu sprawy, bo na kożuchowskiej strefie przez wiele lat stała tylko oczyszczalnia ścieków i hulał wiatr. Nowe firmy to zastrzyk pieniędzy z podatków. Dodatkowo RawlPlug 5pl, chce sponsorować kożuchowski sport. Wszystko układa się więc po myśli władz, ale prawdopodobnie w przyszłym roku pojawi się problem dotąd niespotykany w Kożuchowie. – Martwię się czy wystarczy nam rąk do pracy? – zastanawia się P. Jagasek.

Jak wynika ze statystyk Powiatowego Urzędu Pracy w Nowej Soli w listopadzie zarejestrowanych bezrobotnych z gminy Kożuchów było łącznie 172, w tym 95 kobiet.

Napisz komentarz »