REKLAMA

Wasze sprawy

W Eko-Przyszłości znów podwyżka! Tym razem dla szefa

Opublikowano 04 stycznia 2022, autor: Patryk Świtek

Co roku tuż przed świętami do Nowej Soli zjeżdża Zgromadzenie Związku Międzygminnego Eko-Przyszłość. Tworzą je prezydent Jacek Milewski, a także burmistrzowie i wójtowie gmin, które należą do związku. Zatwierdzają budżet i ustalają wynagrodzenie przewodniczącego Grzegorza Wiatera.

G. Wiater bez dodatku stażowego zarabiał dotychczas 11,7 tys. zł. Od nowego roku jego pensja wzrośnie do 13 tys. zł. Jeśli doliczyć do tego dodatek za wysługę lat, to będzie blisko 14,5 tys. zł.

– To ustawowa podwyżka, od pana Kaczyńskiego. Tak jak wójtowie i burmistrzowie dostali, tak samo ustawa objęła także mnie. To nie jest żadna nagroda. Przyznano mi minimalne ustawowe 80 proc. Nawet nie wiem, jaka to będzie różnica, chyba 2 tys. zł – mówi G. Wiater.

Na podwyżkę mogą liczyć także pracownicy. W Eko-Przyszłości nie zwiększono zatrudnienia. To wciąż 23 etaty. W tym roku na pensje zaplanowano 1 mln 593 tys. zł, w tym 126,5 tys. zł na trzynastki. W przyszłym pierwsza kwota wzrośnie do 1 mln 752 tys. zł, druga 135,4 tys. zł.

– Co roku jest minimalna podwyżka. Taka jak inflacja. Ale to chyba bardziej trzeba nazwać urealnieniem wynagrodzeń – tłumaczy G. Wiater.

Podwyżki dla przedsiębiorców

Przypomnijmy, mieszkańcy też dostali podwyżkę, ale opłat za śmieci. Najpierw stawka wzrosła z 15 do 32 zł. W listopadzie zaś Związek Eko-Przyszłość rozesłał nowe stawki do przedsiębiorców, urzędów i szkół. Wzrosły trzykrotnie. Niektórzy płacili dotychczas 168 zł, a nowe rachunki podskoczyły do 600 zł. G. Wiater tłumaczył, że było to urealnienie cen, które dotychczas były mocno zaniżone. Przekonywał, że to i tak niskie kwoty, bo gdyby przedsiębiorcy próbowali indywidualnie dogadywać się z firmami, które odbierają odpady, płaciliby więcej.

Tę ostatnią podwyżkę widać w budżecie. Dochody wzrosły z 46,8 do 58 mln zł. Podobnie jest z wydatkami, bo budżet musi się bilansować. Tyle, ile Eko-Przyszłość wydaje za zagospodarowanie odpadów, tyle musi zebrać od mieszkańców.

Napisz komentarz »