REKLAMA

Kultura, Oświata

List noblistki trafił do gminy Siedlisko

Opublikowano 04 stycznia 2022, autor: Michał Szczęch

Stowarzyszenie Inicjatywa dla Gminy Siedlisko gromadzi kolejne skarby na planowaną wystawę. Dziś prezentujemy list szwedzkiej pisarki Selmy Lagerlöf, wysłany do księżnej Eriki von Schoeneich-Carolath.

– List został napisany 21 września 1909 roku, czyli tuż po tym, jak pisarka otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury – opowiada Paweł Pazdrowski, przedstawiciel Inicjatywy. Szwedzka noblistka znana jest polskim czytelnikom głównie jako autorka powieści „Cudowna podróż”, w której opisała przygody Nielsa Holgersona podróżującego na dzikich gęsiach.

– W liście adresowanym do księżnej Eriki, Selma Lagerlöf informuje, że wydanie zbioru jej opowiadań w niemieckojęzycznej serii wydawniczej „Wiesbadenr Volksbuecher”, na co nalegała księżna, jest niemożliwe ze względu na obecną politykę wydawniczą jej obecnego wydawcy ? kontynuuje Pazdrowski. – List ten jest nie tylko kolejnym artefaktem pozyskanym przez Inicjatywę dla Gminy Siedlisko na wystawę promującą gminę, ale przede wszystkim dowodem na to, że w swojej historii Carolath (obecne Siedlisko) było znaczącym punktem na kulturowej mapie nowożytnej Europy.

Napisz komentarz »