REKLAMA

Wasze sprawy

Ten się śmieje, kto się śmieje ostatni

Opublikowano 27 czerwca 2020, autor: Michał Szczęch

– Życie ze świadomością, że wszyscy się ze mnie śmieją, nie jest przyjemne – mówi pan Grabarek, który, chcąc nie chcąc, został gwiazdą internetu.

– Przyleciał siostry syn i mówi „wujek, ty widziałeś, jak ciebie w internecie pokazują?”. Siostrzeniec zaprezentował mi zdjęcie z gazety. Ktoś je przerobił i wrzucił do internetu. Tak dowiedziałem się, że śmieje się ze mnie cała Polska ? mówi Krzysztof Grabarek z Lubieszowa. Szkopuł w tym, że panu Grabarkowi wcale nie jest do śmiechu…

Stąd żółwie wyszli

Trzy lata temu pan Grabarek wystąpił w naszej gazecie, by głośno powiedzieć o problemie nękającym mieszkańców Lubieszowa. Chodzi o wszędobylski smród, który wydobywa się z kanalizacji. W tekście skarżyło się wiele osób z proboszczem na czele.

Grabarek zapozował do fotografii w konkretnym kontekście. „Co to za ekologia?! Co to za logika?” pytał w artykule. Bo miał szambo przy oknie i nie śmierdziało. Zlikwidował szambo i wtedy zaczęło śmierdzieć. „Może to przez włazy do studzienek” głowił się, pokazując na dziury we włazie.

Artykuł i zdjęcie opublikowaliśmy w wydaniu papierowym gazety, a następnie, jak to mamy w zwyczaju, w wydaniu internetowym. Ktoś ukradł zdjęcie prezentujące pana Grabarka i przerobił je, tworząc mem. Zmienił jego kontekst. Stoi pan Grabarek, pokazuje na studzienkę, a obok jest wielki napis „Stąd żółwie wyszli”, dopisany przez autora mema.

Z kulą ziemską w tle

Może na jeden mem pan Grabarek machnąłby ręką. Ale zdjęcie zaczęło żyć własnym życiem. Ruszyła masowa produkcja memów z wykorzystaniem zdjęcia i wizerunku mieszkańca Lubieszowa, bez wiedzy naszej, a przede wszystkim bez wiedzy pana Grabarka.

Dziś memów z panem Grabarkiem w roli głównej krążą w internecie dziesiątki. Stoi pan Grabarek przy studzience kanalizacyjnej, a na dole podpisy: „Stąd żółwie wyszli”, „Stąd matury wyszli”, „Stąd inflacje wyszli”…

By memy tworzyć z jeszcze większą łatwością, ktoś wyciął postać pana Grabarka ze zdjęcia. Teraz sylwetkę mieszkańca Lubieszowa można wkleić w dowolną scenerię. Stąd memy na przykład z panem Grabarkiem na tle kuli ziemskiej z napisem „stąd wirusy wyszli”.

Śmieje się cała Polska 

Pan Grabarek, chcąc nie chcąc, został gwiazdą internetu. Ale taka popularność wcale go nie cieszy. Śmieje się cała Polska. Panu Grabarkowi nie jest do śmiechu. – Przykro mi jest ? mówi. – Życie ze świadomością, że wszyscy się ze mnie śmieją, nie jest przyjemne. Zastanawiam się, kto zrobił mi taką podłość i z jakiego powodu. Przecież staram się żyć z ludźmi w zgodzie. Najgorsza jest ta bezsilność, że nic nie mogę zrobić, żeby to jakoś powstrzymać.

Mieszkaniec poprosił nas o podpowiedź, co robić. W Powiatowej Komendzie Policji informują, że powinien złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Wtedy sprawa, jako karna, nabierze biegu. Być może policji uda się znaleźć złodzieja, który ukradł zdjęcie i przerobił na mem.

Pan Grabarek nie wyklucza, że tak właśnie zrobi, skoro został ośmieszony i zniesławiony. Bo nie może być zgody na wykorzystywanie wizerunku człowieka, który nie jest osobą publiczną, bez jego zgody i na ośmieszanie tego człowieka w oczach mieszkańców regionu, Polski i całego świata.- Internet dociera wszędzie, więc wszyscy mogą to zobaczyć – smuci się mieszkaniec Lubieszowa.

komentarze »
 1. Powodzenia 8 listopada 2020 23:49 - Odpowiedź

  Palcem się nie pokazuje, to dlatego. Poza tym, jesteś już bogaty – ścigaj tych co zdjęcie wrzucili do internetu.

 2. Daleth 9 listopada 2020 08:56 - Odpowiedź

  Czy „cała Polska” się śmieje? Widziałem tego mema ze dwa razy. Twórca mema nie musiał mieć złej woli, pewnie nawet nie znał mężczyzny ze zdjęcia. Mem zaraz wymrze tak jak „pan Andrzej z Polski” albo „nie śpię bo trzymam szafę”. Pan niech się tak nie przejmuje i niech się nie załamuje bo nikt się nie śmieje z pana jako osoby

 3. Vojtyła 9 listopada 2020 09:18 - Odpowiedź

  Cywilizowany Człowiek zostaje twarzą mema:
  cieszy się że przyniósł ludziom radość, może myśli jak na tym zarobić
  p0laczek zostaje twarzą mema:
  kwik zniesławiajo mnie chrum chrum

 4. sunspot 9 listopada 2020 09:29 - Odpowiedź

  A Pan Grabarek mógł cieszyć się z popularności i już. Teraz pewnie jeszcze bardziej posypią się memy.

 5. dracov6664 9 listopada 2020 09:59 - Odpowiedź

  Dupa tam,ja tobpierwszy raz widze i wcale nie jest śmieszne.

 6. mirek-wykopek 9 listopada 2020 10:23 - Odpowiedź

  „Być może policji uda się znaleźć złodzieja, który ukradł zdjęcie i przerobił na mem”

  stąd złodzieje wyszli

 7. kocham Michała Białka 9 listopada 2020 10:41 - Odpowiedź

  Może pan ze zdjęcia to przeczyta, a może nie. W każdym razie te memy nie są atakiem na niego, po prostu zdjęcie miało potencjał „memogenny”, więc ktoś je przerobił i poszło w świat.

  A co do ścigania autora oryginalnego mema, to można zapoznać się ze sprawą pana Janusza Ławrynowicza, którego zdjęcie parę lat temu również zostało przerobione na mema. Ze sprawy nic nie wynikło, bo nie sposób znaleźć autora tak szeroko rozpowszechnionego obrazka.

  Nie wiem czy to pana pocieszy, ale nikt nie śmieje się z pana, tylko po prostu ze zdjęcia (ale nie z pańskiego wyglądu, a z sytuacji z pokazywaniem na studzienkę i nawiązania przez autora mema do żółwi ninja, które mieszkają w kanałach).

 8. heheszki 9 listopada 2020 10:41 - Odpowiedź

  Panie Grabarku, niepotrzebnie Pan pozwolił publikować swoj wizerunek w gazecie. To stamtąd zdjęcia wyszli 😀

 9. kamilek 9 listopada 2020 11:47 - Odpowiedź

  Panie Grabarek, ludzie wcale nie śmieją się z Pana, tylko z wydźwięku tych memów – a one same są mega! Pozdrawiam serdecznie, mając nadzieję, że przeczyta Pan mój komentarz 🙂

 10. EmKaEm 9 listopada 2020 12:08 - Odpowiedź

  Pan nie zna praw internetu, jak to ruszy dopadnie go efekt Streisand. Według mnie są 2 drogi:
  1. Ignorujesz to, w końcu ludziom się znudzi.
  2. Robisz koszulki i kubki z memem, sprzedajesz i jesteś chwilowo zarobiony :P.

 11. aa 9 listopada 2020 12:09 - Odpowiedź

  Chłopie nikt się z Ciebie nie śmieje, weź się w garść. To tylko mem.

 12. Bolicja 9 listopada 2020 13:36 - Odpowiedź

  Sprawa została umorzona z powodu niewykrycia sprawcy.

 13. fdsag 9 grudnia 2020 11:12 - Odpowiedź

  Panie Grabarek, niech Pan łapie byka za rogi i pokaże tym internetom, że ma Pan łeb na karku i potrafi obrócic sytuację na swoją korzyść.
  Ze względu na swoją rozpoznawalność może Pan teraz łatwo zostać twarzą jakiegoś produktu i może Pan reklamować praktycznie wszystko.
  Nieironicznie, stąd materace wyszli… stąd Chipsy Lays wyszli… Stąd darmowe minuty w Plush wyszli…
  Wiele firm chciałaby to wykorzystać dla reklamy, ale nie mogą bez zgody Pana wizerunku. Pieniądze leżą w studzience, tylko trzeba się schylić i je podnieść.

 14. ANTY-PLANDEMIA 10 kwietnia 2021 20:02 - Odpowiedź

  A ja bym się cieszył jak nie wiem kto. Chcę być popularny. Swego czasu byłem bohaterem memów ale tylko w swoim wąskim środowisku.

 15. Artoooooor 16 czerwca 2021 09:21 - Odpowiedź

  Wizerunek Krzysztofa Grabarka został wykorzystany bez jego zgody. Teraz niech i ten geniusz który wrzucił pierwszego mema ujawni się z imienia i nazwiska, skoro jest z tego taki dumny.

 16. rozz 14 września 2021 13:20 - Odpowiedź

  Niech Pan Grabarek poszuka dobrego papugi i pozywa po kolei wszystkie serwisy z memami, które jego memy publikują o odszkodowanie za wykorzystanie wizerunku. Wtedy szybko znikną. Jak rozumiem, prawa do publikacji wizerunku miała tylko redakcja tego serwisu, pozostali robią to nielegalnie.

Napisz komentarz »